Çarşamba, Mayıs 22, 2013

Çilekli Kolay Tepsi Pastası

 Bu sene çilekten aklıma ne geldiyse yaptım desem yalan olmaz J bol bol tükettik şükürler olsun.Hala kafamda fikirler uçuşuyor mevsimi geçmeden denemelere devam.Bu tatlım butik pasta siparişlerimden kalan traşladığım kekleri değerlendirmek için yaptım, her zaman ki krema tarifimi ve üzerine de nefis çilek sosu veya peltesi de diyebiliriz.Bu tatlıyı yerken müşterilerimden gelen teşekkür telefonları da keyfime keyif kattı J

Çilekli Kolay Tepsi Pastası;

Malzemeler;

Keki için;

·        Herhangi bir önceki günden kalmış kek,hazır kek veya buradaki tariflerden birini hazırlayabilirsiniz.kendi basit kek tarifinizide uygulayabilirsiniz size kalmış ben önceki gün hazırladığım pandispanyamı kullandım..

Kreması;

·        3 Su Bardağı Süt

·        1 Su Bardağı Şeker

·        3 Yemek Kaşığı Un

·        1 Yemek Kaşığı Nişasta

·        1 Adet Limonun Rendelenmiş Kabuğu

·        1 Kutu (200gr.) Krema

Çilek Peltesi İçin;

·        500 Gr.Çilek

·        2 Su Bardağı Su

·        2 (Silme) Yemek Kaşığı Nişasta

·        4-5 Yemek Kaşığı Şeker

Yapılışı;

1.     Dikdörtgen borcam veya herhangi bir tepsinize ince ama geniş kesilmiş kekilerinizi yanyana sıkışık olacak şekilde dizin.

2.     Daha sonra krema ve limon kabuğu  hariç tüm malzemeleri tencerenizde alıp önce karıştırın ve altını yakın, pişmesine yakın kutu kremayı ekleyip muhallebi kıvamındaki kremanızı ilk sıcaklığının çıkması için kenara alın.

3.     Çilek pelteniz içinse çilekleri blendır veya robotta püre haline getirin ve üzerine şeker,nişasta ekleyip göz göz baloncuklar çıkarana kadar pişrin ve bunu da kenara alın.

4.     İlk sıcaklığı çıkan kremamızı kekin üzerine dökün bil 5 dk. bekleyip pelteyide üzerine dökün.Pelteyi dökmeden evvel güzelce karıştırın çünkü bekleyince topaklaşıyor.

5.     Tepsi pastanızı 1 saat buzdolabında bekletip öyle servis yapın.Afiyetler olsun.