Salı, Temmuz 31, 2012

Adıyaman Patlıcan Kebabı /Köfte Kaplı Patlıcan /Ramazan 12. Gün


Tarif arşivimde gezerken köz patlıcanla yapılan köfte kebab türü bir yemeği hatırladım hatta yıllar evvel tarif defteri forumunda okumuştum. Aklımda kaldığı kadarıyla ve kendi köfte tarifimle yemeği hazırladım.Köfte harçlarında maydonozu çok sevmeme rağmen büyük oğlum sevmediğinden kullanamıyorum gerçi patlıcanları kaplarken harcı ayırır düşüncesiyle kullanmamakta mantıklı geldi normal köfteye göre maydanozlu köfte yapısı biraz daha dağılmaya  müsait oluyor.
Köfte yaparken harcı ne kadar uzun süre yoğurursanız pişirirken dağılma riski o kadar azalır. İyi yoğurulan köfte lezzetli olur.Tabi bu püf bu yemek  içinde geçerli.Patlıcanlar küçük olursa hem porsiyonluk sunumu yemesi rahat  hem de lezzetli olur J
Sonuç olarak patlıcan severler için nefis bir tarif, iftar davetleri içinse sunumu çok şık bir lezzet çıktı ortaya. Pişirirken bazı yerde kopmalar oldu bir daha ki sefere harcıma yumurta ekleyerek tutucu özelliğini kullanacağım.Resmi ertesi gün çektiğimden yanında yaptığım pilav yok ama yanına şehriyeli pilav yapın nefis oluyor..
Malzemeler;
·        6 Adet Orta Boy Patlıcan
·        Yarım Kg Kıyma (dana-kuzu orta yağlı tercih sebebi)
·        3 Yemek Kaşığı Galeta Unu veya Bayat Ekmek Kırıntısı
·        1 Adet Soğan Rendesi
·        2 Diş Sarımsak Rendesi
·        Tuz,Kimyon,Karabiber
Yapılışı;
1.     Patlıcanları dilerseniz fırında dilerseniz ocak üstünde közleyelim. Benim ocak üstü közmatiğim var onunla yapıyorum.Közlenen patlıcanları ir tencerenin içine koyup kapağını kapatın böylece içeride oluşan buhar patlıcanların kolay soyulmasını sağlıyacak.
2.     Kıyma için bütün malzemeleri iyice yoğurun.Ne kadar çok yoğurursanız o kadar güzel köfte olur ve parçalanmaz.
3.     Közlediğimiz patlıcanları kıyma harcından aldığımız kıymayla kaplıyoruz ve sıvıyoruz güzelce.
4.     Yaptıklarınızı tavaya aldığınız sıvıyağı kızdırıp her yerini iyice kızartın.
5.     Afiyet olsun..