Pazartesi, Ocak 03, 2011

Güveçte Etli Kurufasulye

güveçte etli kurufasulye


Bakliyat yemekleri sanki kış aylarına daha bir yakışır besleyicilikte değil mi? Yani ben öyle düşünüyorum :) hele içine et girdi mi lezzetine diyecek yok.Etle aram olmadığı halde beğenerek yiyiyorum.Etleri haşla,soğanı kavur güvece bütün malzemeyi diz pişir çocuklu ve zamanla yarışan anneler için gaaayet pratik bir tarif :)
Kayınvalidemin bir aşçıdan öğrenip sürekli uyguladığı bir yöntemi de sizinle paylaşmak istiyorum, ben özellikle kolay piştiğinden fasulye için yapıyorum.Bakliyatı geceden ıslatmayı unutursanız bu yöntemle gün içinde pişirebilirsiniz.

Fasulyeyi 2 kez yıkayıp tencereye alıyoruz ve üzerini 2-3 parmak aşacak şekilde su koyup ocağı açıyoruz kaynama noktasına gelipte fasulyeler suyun üstüne çıkmaya başladığında üzerine 1 bardak soğuk su ekliyoruzve kaynama noktasına gelmesini bekliyoruz.Tekrar kaynamaya başlayıpta fasulyeler suyun üstüne çıkmaya başladığında 1 bardak su koyuyoruz.Bu işlemi fasulyeler suyun üzerine çıkmayıp suyun dibinde durana kadar yapıyoruz yaklaşık 5 bardak su ekleniyor.Fasulyeler suyun üzerine çıkmayınca artık kaynamaya bırakıyoruz.Kaynamaya başlayınca yaklaşık yarım saat sonra haşlanıyor ama kontrol etmekte fayda var.

Bu yöntem hem kolay haşlanmayı sağlıyor hemde haşlanan bakliyatın kabuk atma sorununu ortadan kalırıyor.Benim genelde haşladığım baklıyatlar kabuğunu atar ve yemeklerde hem hoş görünmez hemde ağıza gelirdi.Pişirmeden önce haşladığım bakliyatı ayıklamaya kalktığımda da çok zamanımı alırdı.
Ben bu yöntemi sık sık uyguluyorum sadece pişme süreleri değişiyor mesela nohut daha geç pişiyor.Emin olun çok işinize yarıyacak bir yöntem mutlaka denemenizi tavsiye ederim :)))

  arkadaslar gelen bir yorum beni epeyce güldürdü:))) tenceredeki görüntü fasulyenin suyunun çekilmesinden dolayı oluşan bi görüntü yoksa onca zahmete girip bu tencereden yemedik yemeğimizi :):) ilahi Nur hanım siz çok yaşayın emi.........
malzemeler;
 • Yarım Kilo Kemikli Et (kuzu eti,kuzub kol tercih edebilirsiniz)
 • 2 Su Bardağı Kuru Fasulye
 • 2 Orta Boy Soğan
 • 1'er Yemek Kaşığı Domates ve Biber Salçası
 • 2 Yemek Kaşığı Sıvıyağ
 • Tuz,Karabiber
yapılışı;
 1. Kuru fasulyeyi yıkayıp bir gece önceden 2 parmak aşacak şekilde suya koyalım ve gazını almak için biraz kimyon serpelim.
 2. Soğanı yemeklik doğrayıp yağda kavuralım,salçayı ekleyip 1-2 dakika daha kavuralım.
 3. Parçalanmış kemikli kuzu kol etlerini az suda haşlayıp suyunu süzerek bir kenara alalım.
 4. Kavrulan soğanın üzerine etleri koyalım.Fasulyenin ıslama suyunu süzüp 1-2 kez yıkayalım ve etlerin üzerine ekleyelim.Güvecin kapağını kapatıp ağır ateşte fasulyeler pişene kadar pişirelim.
 5. Aynı yemeği tencerede yapacak olursanız fasulyeyi haşlamanız gerekir.