Cumartesi, Kasım 06, 2010

Çikolatalı,Mandalinalı Muhallebiçikolatalı mandalinalı muhallebi (3)


Mandalinalı pastamın içine kullandığım krema tarifi  :) kıvamı ne çok cıvık ne de çok katı pasta için uygun kıvamda.Aslında içine giren mandalina suyunun tadı çok baskın değil ama kakaonun keskinliğini bastıran bir tadı var,tabii kullandığınız mandalinaların ekşiliği,tatlılığı önemli bir etken.Eğer kokusu,tadı keskin bir mandalina kullanırsanız muhallebinin tadı da daha baskın oluyor.

Mehmet hikmetin Cuma günleri  tost-ayran-puding  günü.İlk zamanlarda forumda okuduğum pudingi yapıyordum.Gerçekten oranları güzel ayarlanmış,nişasta şeker oranına dikkat edip,içine süt veya süt yerine değişik meyve suları ekleyerek farklı pudingler yapabilirsiniz hatta  aşağıdaki gibi 1 kg süt yerine isterseniz 1-2 bardak sütten bile puding yapabileceğiniz güzel formüle edilmiş bir puding tarifi..


Bazen Mehmet'in beslenmesi için;1 bardak sütten  tek porsiyonluk muhallebi bile yapıyorum.Resimleri hazır,tarifini de yakın zaman da eklerim.
İçindeki güzel mandalina kokusunu farketmiş olucak ki, 3 haftadır Mehmet Hikmet beslenmesine  benden bu muhallebiyi istiyor.Ölçülerden yaklaşık 8 kişilik çıkıyor.Tavsiye ederim hafif,lezzetli,pratik :) bir hafta sonu tatlısı.çikolatalı mandalinalı muhallebi (10)
Çikolatalı ,Mandalinalı Muhallebi;  tarif sofra-kasım 2006 sayısından uyarlanmıştır.
malzemeler;
 • 1 kg. süt
 • 1 s.b mandalina suyu
 • 1 s.b şeker
 • 3 y.k pirinç unu
 • 3 y.k nişasta
 • 4 y.k kakao
yapılışı;
 1. mandalinalardan 1 s.b elde edene kadar sıkın.
 2. sütü tencereye alın ve mandalina suyu,şeker,nişasta,kakao,pirinç unu'nu ekleyin ve ocağı açmadan telle iyice karıştırın.
 3. ocağın açıp muhallebi kıamına gelip kaynamaya başlayınca 2-3 dk daha kaynatıp ocağı kapatın.
 4. muhallebiyi 5 dk. telle karıştırarak ılıtın ve kaselere boşaltın.buzdoalbında 1 saat soğuyana kadar bekletin.
 5. istediğiniz gibi soğuk olarak servis yapın.