Çarşamba, Ekim 06, 2010

Tas Kebap


tas kebabı (2)


Bir haftadır yumurtalı patatese bakmaktan gına gelenler için özür amaçlı tarif yayımlamak farz oldu :).İşte  kendimi affettirecek nefis bir tarif ; Tas kebabı...Biz ailecek çok beğendik özellikle bu sıralar yemek seçmeye başlayan oğlum patatesle birlikte olduğundan mıdır bilemiyorum beğenerek yedi.Tas kebabı bütün tencere kebaplarının temelidir ve her türlü kemiksiz etle yapabilirsiniz,değişen tek şey pişme süreleri.

Yemeği dana kuşbaşıyla yaptığım da  üzerini aşacak kadar su ekleyip düdüklüde haşlıyorum,başka yerde soğanı salçayı kavurup etin haşma suyunu ilave edip soğanlar pişene kadar kaynatıp etleri en son ekliyorum.Böylelikle etler daha yumuşak oluyor ve oğlumun etleri çiğniyemiyorum anne yakınmalarından kurtulmuş oluyorum :) Pişince eklenen Tas kebabının patatesi servis esnasında sıcak olarak üzerine konup servis yapılırsa daha iyi olur,ben kızarmış patatesleri tas kebabının üzerine koyup öyle servis ediyorum.


Tas Kebap;
malzemeler;
 • 500 gr. kuşbaşı et (kuzu veya dana)
 • 1 adet soğan
 • 1 y.k salça
 • 2-3 y.k sıvıyağ
 • 3 s.b su
üzeri için;
 • 2-3 tane orta boy patates
 • kızartmak için sıvıyağ
yapılışı;
 1. kuzu etiyle yapıcaksanız etler çok kızgın yağda  5 dk kavurun.doğranmış soğanıda ekleyip 2-3 dk daha kavurun.salçayı koyun 2 dk daha kavurmaya devam:) suyu döküp kısık ateşte kapağı kapalı olarak 30-40dk etler yumuşuyana kadar pişirilir.
 2. dana etiyle yapıcaklar içinse eti suyla birlikte düdüklüde haşlayın ve ayrı yerde salçayla soğanı kavurun.haşlama suyundan ekleyip soğanlar pişene kadra pişirin.en son etleri ekleyip 10-15 dk daha pişirin.
 3. patatesleri kuşbaşı doğrayıp kızgın yağda kızartın.pişen kebaba kızarmış patatesleri ekleyip karıştırın.
 4. veya yemeği tabağa koydugunuzda kızarmış patatesleri de üzerine koyun.
 5. afiyet olsun :)