Pazar, Eylül 26, 2010

Yumurtalı Patates

yumurtalı patates

 

 

 
Bazen çok basit dediğimiz aperatifler anı kurtarıyor.Yumurtalı patates de bunlardan biri.Oğlumun en sevdiği kahvaltı öğünü,eğer geç kalkmışsa sadece bu ve süt doymasına yetiyor ya da klasik bir kahvaltı menüsü yerine.Tarif çok basit ama blogları dolaşanlar için ufak bir hatırlatma olsun istedim çünkü ben dolaşırken gördüğüm bir çok tarif için; tabii ya! uzun zamandır yapmıyordum, iyi fikir... diyorum :)
Benim ölçüm kendi sevdiğimiz oranlarda...isteyen istediği kadar ekle-çıkar yapabilir,zaten lazım olan patates ve yumurta.Yapılışı çok kolay ama ilk yapacak olanlar için aşağıya yaptığım şekliyle yazıyorum.Belki yarın pazar kahvaltınızda yumurtalı patates olur :)

 
Yumurtalı Patates;
malzemeler;

  • 3 orta boy patates
  • 3 iri yumurta
  • tuz,taze çekilmiş karabiber
  • sıvıyağ

yapılışı;
  1. Patatesleri temizleyip küçük küpler şeklinde doğrayın.
  2. tavada yağı kızdırın ve patatesleri ekleyin üzerine tuz serpip arada karıştırarak 10 dk.kavurun.Tuz patateslerin çabuk kavrulmasını sağlıyor.
  3. bir kasede yumurtaları hafif çırpın,patatesleri çatal batırarak yumuşayıp yumuşamadığını kontrol edin.yumuşayan ve kızaran patateslere çırpılmış yumurtayı ekleyip 1-2 çevirin ve altını kapatın
  4. dilerseniz karabiber serperek servis edebilirsiniz.