Cuma, Eylül 17, 2010

Muzlu Makaralar

muzlumakara4Mehmet Hikmet'le yaptığımız mutfak faaliyetlerimizden biri :)) nasıl çok şekerler değil mi? bu sefer fotoğraflamak aklıma geldi ve yapar yapmaz resmini çektim.Benimle oynar mısın anne ? kitabını aldığımızdan bu yana, ev-bahçe- mutfak faaliyetleri yapıyoruz.Eğer çocuğum tv karşısında saatlerce oturuyor diye hayıflanıyorsanız bu tip el işi faaliyetleri çok yararlı oluyor.Hem çocuk oyalanıyor hem de tv karşısında büyülenmiş gibi çizgi film izlemiyor.Ben çok faydasını görüyorum size de tavsiye ederim.
O kadar güzel şeyler var ki kitapta,yaptığımız herşeyi fotoğraflamak isterdim ama oğlumla oyuna dalınca herşeyi unutuyorum ,e elimizde de makinayla gezmiyoruz :) Aslında kitapta farklı bir kurabiye tarifi vardı ama tarif defterime yıllar evvel  not aldığım bu kolay tarifi yapmak istedim.
Makaraların hazırlanışını muhakkak çocuğunuza yaptırın,bisküviyi ufalamak,meyva ve sütle harmanlayıp elleriyle yoğurmak çok hoşlarına gidiyor.Mehmet hamuru yoğururken,''anne,arkadaşımla böyle bir hamur yapmıştık çok güzeldi deyince, nasıl bir hamurdu? diye sordum,çamura su ekledik biraz da yaprak, solucan da koyacaktık ama bulamadık,aynı bunun gibi çok güzel bir hamur olmuştu dedi :) Her makaraya muzları yerleştirip, kürdanı batırıp tabağa koyarken  ikimizin birden; makaramız hazır diye bağırmamızı istedi,çoook keyif aldı çookkk :))
Hazırladığınız makaraları yarım saat buzdolabında dinlendirirseniz daha lezzetli oluyorlar...hafta sonu çocuklar için güzel ve eğlendirici,oyalayıcı bir faaliyet :))

Muzlu Makaralar;
malzemeler;
  • 1 paket petibör bisküvi kakolu veya sade
  • 1 elma
  • 2 muz
  • 2 y.k pudra şekeri
  • yarım çay bardağı süt
  • ceviz,fındık,h.cevizi
  • kürdan
yapılışı;
  1. elmayı rendeleyip muzun 1 tanesini çatalla ezin ve şekeri ekleyip karıştırın.çocuğunuzun sevdiği şeyleri ekleyebilirsiniz mesela kırık fındık,ceviz,kuru üzüm,şekerleme vs.
  2. bisküviyi ufalayıp meyvalarla karıştırın.sütten azar azar katın ki kıvamı cıvımasın,yuvarlayıp makara şekli verin.
  3. kalan muzu kalın yuvarlak doğrayıp limonlayın kararmasını engellemek için.bisküvi makaranın iki ucuna muz koyup kürdana geçirin.