Cuma, Nisan 09, 2010

Balkabaklı,Süzme Yoğurtlu Cheesecake

Süzme yoğurdu çok sevmemden olsa gerek forumdaki Coşkun usta’nın tarifini uzun zamandır denemek için sabırsızlanıyordum. Bu tarifi tartısız yaptığımdan epey zorlanmıştım ama geçen hafta gr.larla olan savaşıma dijital bir tartı alarak son verdim:) Taban tarifini bir yemek dergisinde görüp not almıştım,umduğum gibi de çıktı,memnun kaldım,sadece artık tabanlarda tereyağ kısmını azaltmayı düşünüyorum:)

Her zaman aldığım yerde tatlı lor bulamayınca marketten bildiğimiz paket kahvaltılık lor aldım,tadına baktım az tuzluydu sonuçta cheesecake’in tadında da bir farklılık yapmadı.Genelde 900 gr.lık olan süzme yoğurt paketini göz kararı önce ikiye böldüm sonrada 450 gr.mı 300'e indirdim :) loru ise 1 bardak kullandım,ölçüler tam tuttu.Kalıbım 20 cm.lik ama 22-24 cmlik kalıplara da uygun olur sanıyorum,cheesecake hamurunu ince veya kalın,nasıl sevdiğinize bağlı bence.

Bu cheesecake'i yaptığımda 2 gün dinlenip lezzetin doruğuna çıkacağını hatta bir arkadaşımın gün sofrasına nasip olacağı hiç aklıma gelmezdi:)Sonuç oldukça başarılı,diğer tariflere göre daha hesaplıya geldiğini düşünüyorum...tekrar tekrar yapılacak :) teşekkürler Coşkun usta...
Tarifimi Ye # 54 Etkinliğine ev sahibeliği yapan Kalb Kurabiyenin;Şımartan Meyveli Tatlılar Etkinliğine yolluyorum ve Sevgili Deniz'e kolaylıklar diliyorum:)


Güncelleme/21.10.2010 ; Biraz önce elime Sofra-2008 sayısı geçti ve tarifi aldığım yeri hatırlayamadığımdan;''eski bir yemek dergisi'' diye bahsettiğim dergiyi buldum.Sonuçta;Sofra-2008 'de Ayten Saner'in ''Balkabaklı Cheesecake'' tarifini görünce aklıma Çoşkun Ustanın tarifiyle Ayten hanımın taban tarifini birleştirip yapmak geldi.Balkabaklı cheesecake yapma fikri ve bisküvi tabanı Ayten hanımdan,cheesecake'in iç tarifi Çoşkun ustadan..Her ikisine de çok teşekkürler ,biz çoook beğendik ....Taban hamuru için;(Ayten Sanerin tarifiyle)

• 1 paket bisküvi

• 1 su bardağı fındık

• 125 gr tereyağı

Balkabağı Tatlısı için;(Ayten Saner'in tarifiyle)

• 1 kilo balkabağı

• 1,5 su bardağı şekerCheese cake için;(Coşkun Usta'nın Tarifiyle)

• 300 gr süzme yoğurt

• 1 su bardağı süt

• 100 gr tatlı lor (1 su bardağı)

• 100 gr toz şeker (yarım bardak)

• 2 yumurta

• 50 gr un (3 y.k)

• 1 limon rendesi
Yapılışı;

1. Kelepçeli kalıbınızın tabanını yağlı kağıtla kaplayın. Dışını ise alüminyum folyoyla kaplayın. ( cheesecake’in dışının pişerken yanmaması için) Isıya dayanıklı bir kaba su doldurarak fırınınızın içine koyun. Bu da cheesecake in üzerinin çatlamaması için. Fırınınızı 175ºC 'ye ayarlayıp çalıştırın.

2. Bisküvileri fındıklarla birlikte blendır yardımıyla un haline getirin.Tereyağını eritip un halindeki fındıklı bisküvilerle karıştırıp kelepçeli kalıbınızın tabanına bastırarak yayın.Mümkünse buzlukta olmazsa buzdolabında 1 saat dinlendirin:bu kısım önemli..

3. Cheesecake için; yoğurt ,süt ,şekeri ve loru derin bir kase de iyice karışana kadar orta devirde çırpın. Unu ilave edin ve çırpmaya devam edin.Yumurtaları da ilave edin ve düşük devirde çırparak karışıma yedirince en son limon kabuğu rendesini ekleyin,karıştırıp hazırladığınız tabanın üzerine dökün.Su dolu kaba yerleştirin.

4. Önceden ısıtılmış fırına koyun.40-45 dakika pişirin.45.dakikanın sonunda fırını hafif açıp su dolu tepsiyi usulca sallayın ortası sallanıyorsa fırını kapatın.Fırında iki saat bekletin.Sonra dışarı alıp soğutun ve buzdolabına koyun.

5. Balkabağını şeker ilavesiyle pişirin sıcakken ezin ve soğutun.

6. Soğuyunca balkabağını üzerine yayın tekrar dolaba kaldırın.En az 2 gün ya da 1 gün beklettikten sonra servis yapın.