Cuma, Mart 12, 2010

5.Yaş Doğum Günü Menüsü


5. yaşımızı da bitirdik, telaşlı, yorgun ama çok güzel-neşeli bir gün geçirdik .. Davet ettiğimiz yakın akrabalarımız iş ve hava şartları sebebiyle gelemeyince çok üzüldük ama bol bol resim çekildik ki onlara da gösterelim:).

Doğum günü menüsü, ikindi çayı menüsü, akşam yemeği,akşam oturması gibi faaliyetlerde,yapacağınız hazırlıkları not alacağınız ufak bir defter edinmek en iyisi.Böylece hazırlayacaklarınızı yazarak menüdeki yemeklerin birbiriyle uyumlarını, ekleme çıkarma yapıp yapmayacağınızı daha iyi analiz edersiniz.Sonradan şunu da yapacaktım gibi yakınmalar olmaz:)
Doğum gününe 4 gün kala başladım hazırlıklara;2 gün alışverişimi yaptım (birinci gün pazar diğer gün makarna malzemeleri satan dükkan) 3 gününe. ev temizliğimi, 4.gün ise menüyü hazırladım.

Menüyü hazırlarken gelecek olan kişilerin sevip-sevmediklerini göz önünde bulundurmaya çalıştım. Davetli sayısı azalınca benim haftalardır planladığım menüde indirime gidildi :) Notlar alarak menüyü belirledikten sonra, gerekli olan malzemeleri yazarak alışveriş listesi oluşturdum.Bu listeye göre alışverişimi yaptım. Süslemeleri Eminönü'nden aldım, yıllardır gittiğim ve eski çalıştığım firmanın orada olmasından dolayı zaten esnafı tanıyordum, alışverişimde de faydası olmadı değil:)

Doğum gününe, oğlumun arkadaşları katılamayınca çocuklara yönelik yapacağım birkaç tarifi eksilttim ama süslemelerden feragat etmedim. İyiki de etmemişim, patlayan konfetilerle, öten kaynana dilleriyle babaannemiz, anneannemiz başta olmak üzere çocuklar gibi şendik:) çok zevkli geçti çoook ..

Pastayı oğlumun en sevdiği karakteri olan Ben 10 'nin karakteri üzere hazırladım.Üzerine ben 10'in resminin basılı olduğu yenilebilir şeker hamurunu yerleştirdik.Bu kadar güzelliğin içinde moralimi bozan bir şey oldu ki; aynı hataya düşen olur diye buraya da yazmak istiyorum.Pasta üzerine, şeker hamuruna resim bastırmak  için,pasta  malzemesi satan  yere gittim.Normalde benim pasta malzemecim Yüksel gıda'dır fakat o tarafa geçmeye vaktim olmadığından bu sefer başka yere gittim,gittiğim yerin ismini vermeyeceğim ama inanın  çok üzüldüm,bana basılan hazır diskin hemen pastaya transfer etmem gerektiğini  söylemediler ,bu yüzden 2. gün kontrol ettiğimde kağıttan çıkmadığını gördüm ee napalım bizde pastanın üzerine yerleştirdik üfleme bitince pastanın üzerinden aldık.Allahtan çocuklar ayrıntılara takılmıyorda anne babalar daha da üzülmüyor:)
 
Buraya kadar dayanıp okuduysanız:) artık Menüye ve çekebildiğim kadariyla resimlere geçebiliriz demektir:)

MENÜDEKİLER;

• Tost ekmeği salatası;

• Kereviz salatası;
• Kırmızı Biber Ruloları;


• Zeytinli,sosisli pastane kurabiyeleri;
• Tam buğday unlu pizzalar; resmi yok: (• Greyfurt Kafalar ;


• FİL CUPCAKE'LER

• BEN 10, SüngerBob, Spiderman kurabiyeleri :Teyzesi gelirken hediye olarak getirdi:)


• BEN 10'li PASTA


Masa Ayrıntıları;

Süsleme Ayrıntıları;
Tarifler sırasıyla ekleyeceğim:)