Cuma, Aralık 25, 2009

Milföyden Açma Börek....Artık Hamur Açamıyorum Diye Üzülmeye Son! :)Forumda hhatice abladan öğrendiğim milföyü açarak yaptığım börek, çok işime yarayan,çokça iltifat ve çokça istek alan bir tarif:).Mehmet hikmet doğduğundan bu yana vakitten kazancı kar saydığım için bu böreği yıllardır yaparım ki öğreneli epey olmuş:)seneler ne çabuk geçiyor,çok teşekkürler hhatice ablacığım.
Milföye has olan yağlı ağır yapısı, unla açtığımızdan hiç kalmıyor ve elde açılmış börek gibi tel tel çıtır çıtır börekler elde ediyorsunuz,ne güzel değil mi? Hamur açan hanımlar bile hamurun milföy hamuru olduğunu anlamıyor.
Birkaç kez sen mi açtın? sorularına;evet ben açtım sabah epey erken kalktım açmak için :) cevabı verdiğimi bilirim:)
Hem çalışan hemde vakitten kazanmak isteyen eee birde hamur açamayan arkadaşlara pratik ve lezzetli bir çözüm:)Yazının başlığı da forumda hhatice abladan yadigar:)


Milföy hamurunu eğer buzluktan yeni çıkmışsa oda ısında yumuşamasını bekliyoruz ve unladığımız tezgaha alıyoruz;üzerine de un serpiyoruz ve merdaneyle açabildiğimiz kadar açıyoruz,tahmin ettiğinizden daha çok uzuyor:) hazırladığımız herhangi bir börek içini mesela bu , bu veya bu olabilir,yada en basitinden peynir-maydonoz,haşlanmış patates....

Açtığımız hamurun kenarına koyup rulo yapıyoruz bu şekilde kol böreği yapabilirsiniz veya etrafında dolayıp gül böreği gibi yapabilirsiniz.Eğer kol böreği yapacaksanız,böreği etrafında olarken veya fırın tepsisine yan yana sıralarken çok sık yapmamaya gayret edin ki milföyün -herne kadar hacminden çok açmış olsakta- kendine has kabaran yapısından dolayı böreğimiz tıkış tıkış olmasın.Rahat kabarıp pişsin..
Ben genelde 2 adet kare milföyden yapıyorum bizim gibi bir çekirdek aileye yetiyorda artıyor :) Resimde gözüken büyük borcamdaki böreği 2'li kareden hesapla, 8 adet kare milföyden yaptım:)yani 2 tane kare milföy bir dolamasına denk geliyor.

Kalabalıksanız ona göre ayarlayabilirsiniz.Hafta sonu kahvaltılarına özellikle benim gibi geç kalkıyorsanız:) ve akşam ani gelen misafirlere deneyebilirsiniz,hadi bu hafta sonu börek açalım:)))))Denemek isteyen arkadaşlara şimdiden afiyet olsun diyorum:)