Perşembe, Mayıs 14, 2009

ÇİLEKLİ LİMONATA
Australian recipes'de dolaşırken gördüm enfes ''Çilekli Limonata'yı...2-3 tarif arasından bu tarifi seçtim ve tarifteki köpüklü suyun ''soda'' olabileceğine karar verip uyguladım.İyiki yapmışım,bu güzel bahar günlerinde, bahçe sefasıyla birlikte çok güzel oluyor:))))
Yabancıların ''punch'' dedikleri şeyi kasede yapmayı seviyorlar ama bizde sürahi kavramı daha yaygın olduğundan ben sürahide yaptım.Bugün ise çilek püresini şekerle hazırlayıp dolaba kaldırdım ve ihtiyaç oldukça yani porsiyon hesabı yaptım.Dileyen bu şekildede yapabilir.Bardak hesabıyla da yazdım aşağıya.Ben vaktimin olmadığı zamanlarda çilek püresine, hazır limonlu soda ekliyerek yapıyorum inanın arada hiç fark yok ama daha pratik.
Malzemeler:
-6 kişilik-


  • 500 g. çilek yarıya kesilmiş
  • 1/2 pudra şekeri /2 tatlı kaşığı toz şeker
  • 3/4 s.b limon suyu /yaklaşık 3 limon
  • 3 s.b soda

Yapılışı;
  1. Yıkayıp saplarını koparıp yarıya böldüğümüz çilekleri blendırdan geçirin.
  2. Bir kase-ki biz genelde sürahide yaparız:)bir sürahiye çilek püresini,p.şekerini,limon suyunu ekleyip şeker eriyene kadar karıştın ve en son sodayı yavaşça dökün.
  3. Porsiyonluk ;bir bardağa 4-5 yemek kaşığı çilek püresi, 4 yemek kaşığı limon suyu, dilediğiniz miktarda şeker, buz ve soda koyup servis yapın.
  4. bu karışımı buz küplerinde dondurarak içeceklerinizde kullanabilir veya kağıt bardaklara doldurup çubuk saplayarak çilekli dondurma elde edebilirsiniz.
  5. hava sıcaklığına göre buz ilavesi yapabilirsiniz:)