Çarşamba, Şubat 11, 2009

İŞKEMBE ÇORBASI

  • İŞKEMBE ÇORBASI/İŞKENCE ÇORBASI:)

Tarif de haşlarken, yarım limon ve sarımsak koyun ! talimatının sebebini bizzat tecrübe ettim.Nasıl mı? Haşlarken içine limon suyu ve sarımsak koymayı unutarak, evin 2 gün boyunca çıkmayacak o muhteşem! kokusuna sebeb olarak:( siz siz olun haşlarken limonu unutmayın, inanın işe yarıyordur:)

Tarif, Kayınvalidemin.Kendisinde çok sık içeriz ama bu defa eşim benden rica edince tarif alındı ve işkenceye:) ups!işkembeye başlandı:) .Yapım aşamaları biraz sancılı geçse de:) annem sıkıştığım an imdadıma yetişti.Kayınvalidem, yaptığı unlu çorbalara muhakkak 1 yemek kaşığı nişastayı,unun verdiği kıvamı yumuşatıyor diye ekler.Bir müddettir bende bu şekilde yapıyorum çorbalarımı.Anneciğim,ellerine ,gönlüne sağlık,çok teşekkürler!

Yuvada 2. Günümüzdü:) servisin gelme zamanına yakın bu soğukta pencereye yapıştım yetmedi dışarda bekledim.Bugün 15 dk. Geç kalmalarına karşı bana saatler geçmiş gibi geldi.Normalde öpmekten ve öpülmekten hiç hoşlanmayan oğlum servisten iner inmez boynuma sarılıp,annemmm diyerek öptü beni:( çooookk duygusal bir gündü çooookkkkk.bu da geçecek sanırım...Büyüklerim bana; '' daha duuuuurrrrr,neler görücen nelerrrr!!!'' diyor:)


İŞKEMBE ÇORBASI (Tripe Soup);

Malzemeler:

· 1 kg. hazır,temizlenmiş İşkembe
· 3 yemek kaşığı un
· 1 yemek kaşığı nişasta
· 1 Yumurta
· 1 su bardağı yoğurt
· yarım limon suyu
· sirke
· 3-5 Diş Sarımsak
· 4 Diş Sarmısak (haşlarken kullanmak için)
· 1 litre et suyu veya su
· Tuz, Kırmızı Biber

YAPILIŞI:

1. Temizlenmiş işkembeyi bol suda birkaç su yıkayalım.Tencereye alıp üzerine üç parmak çıkacak kadar su ilave edip, yarım limonun suyunu ve doğranmış sarımsakları ekleyerek (aman bu kısmı atlamayın:))hem tadını ayarlayacak hem de kokusunu engeller)işkembeyi biraz haşlayın.Düdüklü tencereye aktarıp 40 dk. Veya 1 saat pişirin.
2. İşkembeyi delikli kepçe ile alıp süzün, suyunu da kullanmayın.İşkembe ılınınca yarım saat buzdolabında dinlendirin ki kesmesi kolaylaşsın.
3. Bu arada terbiyeyi hazırlayalım. Un,nişasta,yumurta ve yoğurdu telle biraz karıştırın. 1-2 bardak et suyu veya su ilave ederek pürüzsüz ve topaksız kıvama gelene dek tekrar çırpın. İşkembeyi buzdolabından alın ve kesme şeker iriliğinde doğrayın.
4. Kaynamaya başlayan çorbaya kestiğiniz işkembeleri ekleyin ve pişirin.
5. Serviste kullanmak için;Sarımsakları dövün ve sirkeye ekleyin,kırmızı biberli yağ hazırlayın.
6. Çorbanın üzerine önce sirkeli sarımsak karışımı ekleyin biraz karıştırın sonra biberli yağı dökün.
7. Afiyet olsun.

& çorbadaki nişasta kıvamı çok güzel ayarlıyor,unlu çorbalarınızı bu şekilde yapın farkı göreceksiniz.

&çorbaya pişerken limon suyu ve sarımsak eklemiyoruz, çorba ısındıkça tadı değişiyor.